Fejlődő és szabad Ferencváros 2.0
Nyitott, progresszív, Európa-párti politikai szellemiség, a Magyarországon hagyományos (és hagyományosan káros) szekértábor-logikán alapuló politikai szerepek nélkül. Előbbire eddigi példa az ukrajnai Bucsával létesített új testvérvárosi kapcsolat, utóbbira a kárpátaljai Beregszász aktív támogatása.
1. Pénz
- Továbbra sem lopunk.
- A Fideszhez képest alig, de a most MSZP-DK-Jobbik színekben ellenünk induló képviselőcsoporttal a nyakunkban még mindig maradt néhány politikai kifizetőhely. Nulla a cél.
- Szigorú költségvetési fegyelem. A közpénzekkel változatlanul olyan gondosan bánunk, mint otthon a konyhapénzzel.
2. Rossz állapotú lakóépületek rehabilitációja
- Folytatjuk, majd felgyorsítjuk a 2021-ben újraindított rehabilitációs programot. A város történeti szövetébe illeszkedő, városképi szempontokat érvényesítő teljes épületekre kiterjedő felújításokat indítunk el.
- Pályázunk, ha kell megküzdünk jelentős külső (európai uniós és állami) források bevonásáért a program 10 éven belüli befejezése érdekében.
- A felújítás sorrendjét az épület műszaki állapota és nem a választókerület képviselőjének politikai alkuja dönti el.
- Élhetőbb, biztonságosabb lakókörnyezetet biztosítunk azoknak, akik a rehabilitáció ütemezése alapján csak később költözhetnének el. Folytatjuk a nemrég elkezdett programot a rehabilitációban csak hosszabb távon sorra kerülő épületek rendbehozására.
3. Köztisztaság
- Faltól falig takarítást tartunk évente háromszor (tavasz–nyár–ősz). Kiemelt köztereken és gócpontokon havonta.
- Hétvégi kukaürítés biztosítunk a kevésbé frekventált útvonalakon is.
- Folytatjuk a kukák fedett/varjúbiztos típusú szemetesekre cserélését.
- Veszélyeshulladék-gyűjtést szervezünk kéthavonta.
- Vegyes hulladékra évi egy ingyenes konténer biztosítása minden társasháznak.
- További nagyteljesítményű takarítógépeket szerzünk be.
- Köztisztasági edukációs kampányokat indítunk.
4. Közterületek, közlekedés
- Felújítjuk az Ecseri úti metrómegálló-felszínt, az eredeti, hosszú távra szóló, minőségi, klímabarát tervek alapján és a funkcióváltás igényével.
- Folytatjuk és befejezzük a Pöttyös utcai metrófelszín és a Haller park felújítását.
- Köztereket újítunk meg Középső-Ferencvárosban az „Egészséges utcák” program alapján (Angyal, Ipar, Viola, Sobieski utcák).
- Folytatjuk a kutyafuttatók fejlesztését, és minden korosztály igényeinek megfelelő játszótér-felújításokat végzünk. Futósávot telepítünk a Gizella sétány mellé.
- Kizárólagos lakossági parkolást vezetünk be a József Attila-lakótelep nem fizetős részén.
- Folytatjuk a forgalomcsillapítást, és csökkentjük az átmenő forgalmat utcabútorokkal, útkialakításokkal. A főútvonalakkal párhuzamos „menekülőutakat” megszüntetjük.
- Automata süllyedő oszlop telepítésével autómentessé tesszük a Ráday utcát, behajtani csak külön engedéllyel lehet
- Akadálymentesítünk, és javítjuk a közlekedés biztonságát. A Nehru part felé vezető átjárókat szintbe hozzuk, meghosszabbított járdafüleket és kiemelt kereszteződéseket építünk, csökkentett forgalmú zónákat hozunk létre. Sulizónaprogramot indítunk: iskolák közelében a gyalogos-/roller-/kerékpáros-biztonság szempontból alakítjuk át az utcákat.
- Felgyorsítjuk a biciklis fejlesztéseket. Új kerékpáros-útvonalat hozunk létre a Ferenc tér – Könyves Kálmán körúti biciklisávig. Engedélyezzük Középső-Ferencvárosban az ellenirányú kerékpározást. Újabb BUBI-pontokat alakítunk ki, bekapcsoljuk a JALT-ot a hálózatba. BUBI-bérletet biztosítunk középiskolásoknak.
- A közterületi parkolás igényének és mennyiségének csökkentésére folytatjuk az együttműködéseket irodaházakkal, állami közintézményekkel, parkolóházakkal.
5. Környezetvédelem
- Folytatjuk a faültetési programot, a felmért összes üres fahelyet beültetjük. Megduplázzuk a fák ápolására fordított összeget .
- Az utcafelújítások keretében talajkapcsolatos fákat ültetünk minden lehetséges helyszínen. Ahol nem lehet, ott az összes dézsás fát lecseréljük, kiültetjük a meglévőket és újakat hozunk.
- Ferencváros változatlanul a Miyawaki-erdőtelepítés Mekkája marad.
- Közösségi kertet hozunk létre.
- Ahol a tulajdonviszonyok megengedik, használhatóvá tesszük a Ráckevei Duna-partot.
- Új zöldkazettákat alakítunk ki Belső- és Középső-Ferencvárosban.
- Felújítjuk a gépjárműparkolások miatt tönkrement zöldfelületeket a József Attila-lakótelepen.
- Ferencváros – szivacsváros. Burkolatcsere esetén közterületen és magánterülen is vízáteresztő burkolat használatát írjuk elő. Új építkezések és fejlesztések esetén elvárás a vízmegtartó technológiák alkalmazása. Újabb esőkerteket alakítunk ki. Növeljük a hőséglocsolásokat a klímaváltozás miatt egyre gyakoribb hőségriadók idején.
6. Egészségügy és gyermekellátás
- A rendelő új épületének megépítésével, valamint a háziorvosok és szakorvosok számára biztosított beruházásokkal, támogatásokkal tisztességes egészségügyi infrastruktúrát teremtettünk. További támogatásokkal fenntartjuk a Magyarországon sajnos kivételesen előnyös helyzetet.
- Prevenciós szűréseket szervezünk.
- Lakhatási támogatást biztosítunk egészségügyi dolgozóknak, bölcsőde- és óvodapedagógusoknak, szakdolgozóknak, valamint egyéb közfeladatot végzőknek.
- Folytatjuk az óvoda- és bölcsőde épületek, – udvarok felújítását.
- Az iskolai közétkeztetést svédasztalos ellátásra alakítjuk át.
- Valamennyi óvodában biztosítunk fejlesztőpedagógust a sajátos nevelési igényű gyerekek támogatására.
7. Kultúra
- Folytatjuk a Ráday utca kultúrutcává történő visszaalakítását. A koncepciót kiterjesztjük a Tompa utcára is.
- További ingyenes szabadtéri rendezvényeket szervezünk.
- József Attila hagyatékához méltó emlékhelyet, országos jelentőségű látogatóközpontot hozunk létre.
- A tartósan üresen álló helyiségeket kulturális tevékenységre adjuk ki (ahogy az történt a Kettőspont Színház és a MÁS Színház által használt helyiségek esetében).
- Városrészekre lebontott és optimalizált pályázati rendszert állítunk össze (JALT, Aszódi, Belső- és Középső-Ferencváros).
- Változatlanul teljesen transzparens pályázati eljárásokat folytatunk le, és szakmai zsűrik döntéseire alapozott támogatásokat adunk.
8. Részvételiség és civil szervezetek
- Többszörösére növeljük a közösségi költségvetés keretét.
- Az eddigi tapasztalatok felhasználásával közösségi tervezést szervezünk a további közterületi átalakításokban.
- További szoros együttműködést alakítunk ki olyan civil szervezetekkel, amelyek a közösség számára hasznos valódi tevékenységet folytatnak. Jelenleg ilyenek például az egész országon belül Ferencvárosban legaktívabb 10 millió Fa, a nagyvárosi kutyatartásra specializálódott ZöldEb Egyesület, a rászorulókról gondoskodó szervezetek, mint a Budapest Bike Maffia, Konkáv, Kék Pont, Horizont Szociális Alapítvány, Tetőtől talpig Fejlesztő Alapítvány, Átkelő Galéria, a Ráday utcai független színházak.
- Átalakítjuk és modernizáljuk az önkormányzati ügyintézést. Digitalizálunk mindent, amit a jogszabályok lehetővé tesznek.
- Fejlesztjük a szabadtéri fogadónapokat. Szükség esetén mediációt szervezünk.